PREDŠKOLSKA USTANOVA “MORAVSKI CVET” ŽABARI

Ishrana u vrtiću

Ishrana dece predškolskog uzrasta smatra se osnovom zdravlja za čitav život, pa je njena uloga i značaj naročito istaknuta baš u ovom životnom dobu.

Osnovni zadatak pravilne ishrane dece u predškolskoj ustanovi  je da dečjem organizmu obezbedi optimalne količine svih hranljivih sastojaka. Ispunjenjem ovog zadatka omogućava se pravilan fizički, emocionalni, socijalni  i intelektualni rast i razvoj  deteta.

Najznačajniju ulogu u ovoj oblasti ima porodica. Odmah nakon porodice, uticaj na razvoj, vaspitanje i navike dece ima predškolska ustanova, koja je istovremeno i korektor eventualnih nepravilnosti porodične ishrane.

I grupa – žitarice i proizvodi od žita

Ova grupa namirnica obezbeđuje veći deo energije, izvor je vitamina B kompleksa, ukuljučujući i folnu kiselinu.

Polovinu dnevne količine žitarica treba da čine integralne žitarice (integralni pirinač, integralno, ražano brašno, ovsene, ječmene pahuljice…), koje sadrže biljna vlakna, značajna u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, kao i u kontroli telesne težine.

Za uzrast od jedne do šest godina preporučena količina iznosi od 100-150g žitarica (2-3 kriške hleba ili šolja kuvanog pirinča ili kuvanih žitarica)

II grupa – meso, riba, jaja i prerađevine od mesa

Ova grupa namirnica obezbeđuje proteine koji pomažu izgradnju i oporavak mišića.

Sadrži vitamine B grupe, gvožđe, cink, elemente neophodne za izgradnju svih tkiva.

Za uzrast od jedne do šest godina preporučena dnevna količina mesa ili ribe iznosi 60-120g.

III grupa – mleko i mlečni proizvodi

Ova grupa namirnica je izvor proteina i vitamina A i D, koji pomažu apsorpciju kalcijuma potrebnog za razvoj kostiju i zuba.

Za uzrast od jedne do šest godina preporučena dnevna količina mleka ili jogurta iznosi 2-3 šolje.

IV grupa – masti, biljne i životinjske, maslac

Ovu grupu elemenata čine esencijalni nutritienti, koji potpomažu sve funkcije organizma. Između ostalog pomažu  organizmu da apsorbiju vitamine A i D, E, K i beta karoten.

Preporučuju se biljna ulja bogata polinezasićenim masnim kiselinama. Ulja koristiti na kraju termične obrade hrane. Maslac ograničiti, margarin izbegavati. 

V grupa – povrće

Ova grupa namirnica obezbeđuje većinu vitamina i minerala potrebnih za pravilan rast i razvoj, kao i vlakna za dobru probavu.

Važna je raznovrsnost povrća u ishrani dece (tamno zeleno, narandžasto povrće, mahunarke različitih vrsta).

Leguminoze sadrže približno iste količine belančevina kao mršavo meso, ali biološka vrednost tih belančevina nije istovetna s onim životinjskog porekla.

Za uzrast od jedne do šest godina preporučena dnevna količina iznosi šolja do šolja ipo.

VI grupa – voće

Ova grupa namirnica je izvor važnih vitamina, sadrži minerale i biljna vlakna koja potpomažu varenje. Voće je najbolje jesti sirovo.

Za uzrast od jedne do šest godina preporučena dnevna količina je šolja do šolja ipo voća. Voće se može servirati i za glavne obroke i užine. Voće bogato vitaminom A servirati dva puta nedeljno, a ono koje je bogato vitamino C unositi svakodnevno.

Jezgrasto voće se preporučuje u ishrani dece posle navršene prve godine života, pa i kasnije, zbog mogućnosti nastanka nutritivnih alergija, koje su u porastu.

VII grupa – šećer i šećerni koncentrati (med, džem)

Ova grupa namirnica se brzo apsorbuje, pa brzo obezbeđuje energiju. Zbog prekomerne upotrebe slatkiša i slaniša u porodičnoj ishrani se savetuje ograničavanje ove grupe namirnica. Potrebno je dozvoliti malu količinu, ali posle jela.

Med ima hranljivu, profilaktičnu primenu zahvaljujući sadržaju vitamina A, C, E, B grupe, mikroelementima, organskim kiselinama i enzimima. Med se sastoji od jednostavnih šećera glukoze i fruktoze, lakše se metaboliše. Nije preporučljiv pre  navršenih godinu dana zbog mogućnosti alergijske reakcije.

Voda

Voda je vitalni nutritient, deci potrebna iz mnogo razloga.

Za uzrast od jedne do šest godina preporučena dnevna količina tečnosti iznosi oko 1,3-1,7l tečnosti, što se zadovoljava unosom vode 2-3 šolje, 2-3 šolje mleka, 1-2 šolje čorbe ili supe, polovina ili jedna šolja voćnog soka.

Sokove koji ne sadrže 100% voće treba uvrstiti u kategoriju slatkiša. Sokovi nisu zamena za voće.