PROJEKTI I RADIONICE

Priča o projektu "Meda Miško"

Medicinske sestre – vaspitači: Nataša Petrović, Dajana Đurić, Renata Todorović

Jaslena-mešovita i mešovita grupa (od 13 meseci do 3,5 godine)

Projekat smo realizovali sa decom u periodu od 17.10.2022. do 07.12.2022. godine.
Posmatrajući decu u toku adaptacionog perioda, uočile smo da deca traže popkretnu igru “Meda Miško” i da pozitivno reaguju kada počnemo da pevamo.

Zapazile smo da većina dece prilazi i uključuje se u igru, koja ih umiruje i veseli. Igrali smo pokretnu igru zajedno sa plišanim lutkama medama. To nam je dalo ideju za pokretanje projekta.
Kao provokaciju za istraživanje od kartona smo isekli velikog medu i stavile na sto, sa isečkim krpicama. Deca su prilazila i prepoznala medu i počela da stavljaju krpice po šablonu. Tada smo im ponudile lepak i ona su rado lepila medu.

Medu smo stavile u sredinu sobe gde su deca mogla da ga vide i dodirnu.

Luna: „Ja ću na Miškov džep da zalepim sličicu mede!“
Pavle: „Meda voli kruške!“
Irena: „Meda spava u pećini!“

Deca su često tražila da boje medu, što smo im omogućavale – šabloni, izrezane mede od papira, stonjak mede.
Magdalena je stavila medu u kutiju (koju smo uneli) i rekla: „Meda Miško spava u pećini!“
Od te kutije smo zajedno pravili pećinu za medu Miška – kutija, beli papir, natron papir i drvofiks.

Deca su želela da pećina bude braon boje (natron papir).
Roditelji smo obavestili projektnim pismom za roditelje, da se uključe u naš projekat i istražuju zajedno sa nama.
Deca su se u simboličkoj celini igrali sa medama, stavljale su mede na stolice i kuvale ručak za mede. Vasilije je rekao: „Kuvam kašu za medu!“

Pričali smo šta jedu mede, deca su nabrajala: kruške, jabuke, med, kašu, ribu i pravili smo „medin recept“. Uneli smo kruške i svi zajedno smo ih jeli.

Recepte smo izložili u delu kuhinje kako bi bili dostupni deci.
Nastavili smo zajedno da istražujemo o medama, gledali smo kratke dokumentarne filmove o medama koji su se deci jako dopali.

Andija je rekao: „koliki je velika meda, on može da pobedi Vuka.“
Viktor je rekao: „ja sam bio sa tatom u šumi i nisam video medu“.
Namenula su se pitanja: – Zašto meda spava zimski san? I – Gde meda spava zimi?

Na internetu smo pronašli određene odgovore i deca su bila zadovoljna tim zajedničkim istraživanjem.

U prostornu  celinu  unele smo priče o medama, priče u slici (koje smo ranije pravila) i deca su želela da ih pričaju.

* PRIČE: „Miškove avanture“, „Meda u nevolji“, „Novogodišnja noć u Svilenšumi“, „Meda Žirko“.
Dogovorile smo se dekom da napravimo veliku pećinu. Deca su se angažovala zajedno sa nama, pomerajući stolove, stolice, strunjače, prekrivače, frotire i pravila pećinu.
Deca su ulazila u našu pećinu, izlazila, unosila mede u nju. Igrali smo se imitativne igre „kako hoda meda?“. Poređali smo stope šapa po sobi i pravili put do pećine.
Pošto se deci svidela igra, dogovorili smo se da napravimo veliku pećinu i da pozovemo starije drugare da nam pomognu. 
Pitali smo roditelje da nam donesu materijal (kartonske kutije) za pravljenje pećine. Roditelji su rado doneli kutije i stariji drugari pomogli su nam da napravimo pećinu koja stoji u zajedničkom prostoru (hodnik) i svi je koristimo.

Napravili smo poster, jer nam se svidela imitirajuća igra „kako hoda meda“, „medin put do pećine“.
Deca su na velikom natron papiru lepila pećinu, šumu i flomasterom tražila put do pećine kroz šumu.

Magdalena je sa mamom napravila instalacije „Meda miško na toboganu“ i pletenog medu – Vini Pu-a“, a takođe je donosila danima svog roze pletenog medu.
Andrija je sa mamom napravio sliku o medama na Tari i pravljenog medu Miška od cvetića.
Majka Teodore S. Je napravila palačinke u obliku mede.
Majka i Pavle su napravili mede od peškira. U prostoru simboličke celine dece inicirala je dramatizaciju priče „Tri medveda i Zlatokosa“. Priča je deci poznata i često se dramatizuje sa starijim drugarima.

Provokacija – priča u slici, nacrtale smo priču „Tri medveda i Zlatokosa“ i u celini vizuelne umetnosti smo zalepili, gde deca rado dolaze boje, a ujedno pričaju priču jedni drugima. To nam je dalo ideju da oblepimo što belim samolepljivim papirom i zalepimo mede i omogućimo deci da crtaju, boje, žvrljaju, docrtavaju kada žele…

U jutarnjim časovima nam je postala rutina da odigramo pokretnu igru „meda Miško“ i deca su uvek pokazivala zadovoljstvo povodom toga. Napravili smo velikog medu (sašile) i on je svako jutro pozdravljao decu po dolasku. Deca su se rado igrala sa Miškom tokom celog dana.

Roditelji Irene su predložile da dovedu maskotu mede Miška i da maskota bude sa dekom jednog dana i da naprave video prezentaciju o medama. Napravili su poster po vrstama meda gde su istraživali staništa i hranu koju jedu i doneli u vrtić za decu.

Nametnula se ideja o predstavi, gde smo razgovarali sa roditeljima da oni glume za decu „Zlatokosu i tri medveda“. Roditelji su rado prihvatili ideju.
Pravili smo pozivnice za starije drugare i odneli po grupama za našu predstavu, deca su se jako obradovala. To je bilo slavljenje projekta.

Predstava „Zlatkosa i tri medveda“ bila je interesantna svoj deci. Napravile smo scenu i sve što je potrebno za predstavu, na kraju predstave roditelji su poslužili decu slatkišima. U predstavi su glumeli roditelji više dece iz grupe. Petra, Irena, Pavla, a zamolili su vaspitačicu da bude narator.

Može se reći da su deca sve vreme trajanja projekta bila zainteresovana i angažovana. Roditelji su takođe bili aktivni i kreativni. Došli smo do odgovora na pitanja koja smo postavili na početku.