PROJEKTI I RADIONICE

Priča o projektu "Moje telo"

Vaspitači: Jelena Stanojević i Milica Andrejić

Vaspitno-obrazovna grupa: Srednja mešovita (od 3 do 5 godina)

Projekat koji smo razvijali sa decom trajao je od 25.9.2023. do 15.12.2023. godine. Devojčica iz grupe, Irena, je ispričala kako će ići na lekarski pregled zbog treniranja gimnastike.

Deca su se zainteresovala za pregled kod lekara (kako se proverava srce, čula, krv i dr.) Deca su postavljala pitanja Ireni i nama vaspitačima. Danima je trajala zainteresovanost dece za ovu temu.

Kao provokaciju za istraživanje pripremile smo knjigu “Ljudsko telo”, koju su deca dobila od predškolaca. Postavile smo model ljudskog tela sa organima u prostornu celinu za simboličku igru. Deca su počela da razgledaju, imenuju, manipulišu plastičnim modelima organa i magnetima iz knjige “Ljudsko telo”.

Razgovarali smo sa decom i upoznale smo se sa njihovim prethodnim iskustvima vezanim za ljudsko telo i delove tela. Saznale smo šta sve deca žele da nauče o telu. Dogovorili smo se kako i odakle sve možemo da naučimo ono što ne znamo, kao i koga sve možemo da pitamo za pomoć.

Napisali smo projektno pismo i poslali roditeljima. Obavestili smo roditelje i pozvali ih da zajedno sa nama učestvuju u razvijanju teme/projekta.

Mi, vaspitači, istražili smo izvore saznanja da bismo se upoznale kako možemo naučiti zajedno sa decom više o ljudskom telu, funkcijama, fiziološkim procesima, delovima tela i sl.  Otvorile smo novu prostornu celinu za istraživanje ljudskog tela. Zajedno sa decom smo pretraživale Internet i odštampale fotografije vezane za temu projekta.  Pretražile smo biblioteku u sobi i u holu i našle knjige koje su iz oblasti kojom se bavimo. Deci smo ponudile tamni hamer papir i tempera boje. Deca su otiskivala dlanove i uočavala da svako ima različite “šare” – otisak.

Deca su počela da iscrtavaju flomasterima konture dlanova, bojili su prste, nokte, upoređivali dužinu pristiju i veličinu dlanova. 

Deca su istraživala kako se pokreću delovi tela, pomoću čega pomeramo prste, ruke noge i glavu. Roditelji su nam prišli u pomoć da ogovorimo na ova pitanja. Mame i tate su donosile instalacije i likovne radove (kostur, mišići). Zajedno smo razgovarali o kretanju tela i o tome šta je potrebno da bismo bili brži i jači.

Počeli smo da radimo nove vežbe za jačanje mišića i koštanog sistema. Naučili smo da je i Sunce važno za rast i jačanje tela pa smo izlazili da vežbamo na otvorenom.   Deca su crtala ljudsko telo. Oblikovali smo tela svakog deteta pomoću konstruktora.

Deci smo ponudile plastelin uz ideju da vajaju delove tela.  Nekoliko dana su intenzivno istraživali pomoću plastelina. Pravili su spontano i ljudske figure od sitnih konstruktora.

Deca su spontano podučavala drugu decu koja su bila odsutna po više dana zbog bolesti i koja su propustila igre i aktivnosti. Pomoću crteža kostura i knjige sa magnetima pokazivali su kosti, imenovali su čak i neke latinske nazive koje su usvojili.

Počeli smo da istražujemo organe, koji organ čemu služi i gde se nalazi. U tome nam je najviše pomogla knjiga koju je donela Magdalena “Ljudsko telo”, a koja ima puno ilustracija sa pitanjima i odgovorima u vidu prozorčića.

Deca su na šemi ljudskog tela mapirala organe, crtajući ih na odgovarajućem mestu. 
Magdalena: “Mozak stvara ideje”.
Mihajlo Šišmanović: “Želudac i creva melju hranu”.
Vaspitačica: “Ko nam pumpa krv?“, Viktor Jovanović: “Pumpica-srce”.
Vaspitačica: “Zašto dišemo?”, Luna: “Da bismo živeli.”
Vaspitačica: “Čemu služe kosti?”, Viktor Stepanović: “Da ne bismo pali.”

Roditelji su pratili šta mi to učimo, pa su donosili radove koje su pravili sa svojom decom kod kuće. Mihajlo je doneo čoveka čiji je kostur napravljen od slamčica, Pavle je doneo kostur od aluminijumske folije,  Lena je donela skelet od štapića za uši, Andrija je doneo šemu svih delova tela, a Mila model tela sa prikazom mozga, srca i pluća.

Nađa: “Kada udahnemo, naduvaju nam se pluća, a kada izdahnemo, izduvaju se. Kao ovi baloni.”

Isprobavali smo koje sve pokrete možemo da izvedemo. To se pretvorilo u pravo takmičenje. 

Dogovorili smo se da proslavimo kraj projekta tako što smo pozvali roditelje i drugare iz drugih grupa i prezentovali im naše radove i šta smo sve naučili u toku projekta. Nakon toga smo napravili žurku.